Dobre widzenie
O tym jak ważny jest komfort widzenia, jak rozwija się nasz wzrok, kiedy należy zbadać wzrok dziecka, kiedy dorośli powinni wykonywać badania, czy nasz wzrok ma wpływ na naszą pracę, hobby, jazdę samochodem, cóż to jest persbiopia i czy należy się jej bać i trochę innych zaganień … to wszystko w cyklu filmów „O dobrym widzeniu”
W oku ludzkim znajduje się 250 milionów fotoreceptorów. Inne zmysły jak słuch, smak, dotyk czy węch mają ich znacznie, znacznie mniej. W związku z tym aż ok. 80% informacji, które trafiają do mózgu człowieka, pochodzi właśnie ze zmysłu wzroku. To już jest istotny powód, by nie zapominać o badaniu wzroku, by odpowiednio dbać o niego. Źle funkcjonujący narząd wymaga bowiem dużo większego wysiłku od naszego mózgu, a co za tym idzie, powoduje większe zmęczenie.
A w otaczającym nas świecie, informacji jest coraz więcej. Dotyczy to wszystkich – od najmłodszych lat. Intensywniej też niż kiedyś wykorzystujemy nasz wzrok i to na zupełnie innych odległościach. Kiedyś człowiek patrzył głównie w dal. Teraz coraz częściej patrzymy na to co znajduje się blisko, a na dodatek na ekranach mrugających wciąż monitorów.
A któż może pomóc nam w dbaniu o wzrok?
Są aż trzy zawody na „o”, które zajmują się naszym widzeniem. Są to:
- lekarz okulista – zajmujący się głównie chorobami oczu,
- optometrysta – który bada / mierzy naszą jakość widzenia na bliż i na dal, o zmierzchu i w pełnym świetle, który określa parametry pomocy optycznych, które są nam potrzebne, zaleca odpowiednie ćwiczenia oczu, a w przypadku zaobserwowania zmian chorobowych kieruje do okulisty,
- optyk – przygotowuje dla nas na podstawie wytycznych od optometrysty, bądź okulisty odpowiednie soczewki okularowe lub kontaktowe i może też pomóc w dobrze najlepszych oprawek – modnych, estetycznych i najfajniej do nas pasujących
Filmy z cyklu Dobre Widzenie
Film zrealizowany na zlecenie
KRAJOWEJ RZEMIEŚLNICZEJ IZBY OPTYCZNEJ
O nauce
O nauce – to portal powstały z myślą o upowszechnianiu wiedzy.
Nasza wizja
Upowszechniać wiedzę i pokazywać to co za horyzontem.
Zespół O-nauce.pl
To ludzie żądni by cały czas poszerzać swoje horyzonty.