Powstanie Wielkopolskie – Zdobycie Ławicy

Czytelnia, Galerie, Historia

Powstanie Wielkopolskie – Zdobycie Ławicy 

film dokumentalny

Ławica — to w 1918 roku — wioska znajdująca się pod Poznaniem, gdzie zlokalizowana była niemiecka stacja lotnicza. Tuż po wybuchu Powstania Wielkopolskiego 27. grudnia 1918 roku stanowiła ona realne zagrożenie dla miasta i Powstańców, gdyż była ostatnim punktem obrony jednostek niemieckich w pobliżu Poznania.

Tak opisywał to Kurier Poznański z dnia 08.01.1919 roku:

Zajęcie stacji lotniczej w Ławicy

“Komenda Poznańskiej Straży i Bezpieczeństwa odbierała już od szeregu dni alarmujące wieści o stacji lotniczej w Ławicy. Donoszono z wszystkich stron o gromadzeniu się tamże żołnierzy niemieckich różnego rodzaju i broni, żołnierzy Polaków należących do załogi lotniczej stacji nie wpuszczano zupełnie od szeregu dni na stację. Raz po raz przedostawały się na zewnątrz pogróżki lotników niemieckich o zbombardowaniu miasta, załoga wznosiła szańce, z okolicznych wsi nadchodziły wieści, że lotnicy planują wskutek odcięcia od Poznania rekwizycję bydła i żywności. Często pojawiały się niemieckie samoloty w kierunku Frankfurtu, jak przypuszczano z żywnością i amunicją oraz instrukcjami wojskowemi. Oficerowie niemieccy stacji z porucznikiem Fischerem na czele ogłosili wewnątrz tejże stan prawa doraźnego, żywioły pojednawcze wśród załogi siła zmuszono do posłuchu w najwyraźniejszym zamiarze urządzenia z Ławicy placu zbrojnego, mającego zgromadzić jak największą liczbę żołnierzy wszystkich broni, by w stosownej chwili napaść na Poznań.

Wobec takiego stanu rzeczy komenda polska, chcąc uniknąć krwi przelewu, nawiązała rokowania ze stacją, postawiła swoje żądania, na które oficerowie niemieccy stacji odpowiadali wymijająco z wyraźnym zamiarem przewlekania układów, jak się wydawało aż do nadejścia spodziewanej odsieczy niemieckiej.

Tymczasem wśród żołnierzy polskich rosło coraz silniejsze wzburzenie, zwłaszcza na wieść, że Niemcy przygotowują wszystko, aby wysadzić w powietrze składnicę bomb, spalić część aparatów lotniczych i zapasy benzyny i na koniec obrzucić miasto i fortecę Poznań bombami. 
Gdy się okazało, że wszystkie kroki pojednawcze nie doprowadzą do celu, żołnierze polscy rozgoryczeni do najwyższego stopnia, samorzutnie wyruszyli w nocy z soboty na niedzielę przeciw stacji, otoczyli ją z wszystkich stron i zażądali przez parlamentarza natychmiastowej kapitulacji. Posterunki niemieckie przyjęły ich ogniem mimo, że parlamentarz polski był jeszcze w obozie. Skutkiem tego wywiązała się ogólna zacięta strzelanina….”

Tak początek tych wydarzeń opisywały gazety w tamtym czasie.

A my zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego, zrealizowanego w 2008 roku pt. „Powstanie Wielkopolskie – Zdobycie Ławicy” w reż. Janusz Sidora i Krzysztofa Nowaka, emitowanego przez TVP3.

 

Film

`"Zdobycie

Galeria

Polecane artykuły

Tytus hr Działyński

Film prezentujący biografię jednego z najszlachetniejszych arystokratów Wielkopolski. Stworzył on specyficzny skarbiec kultury, który przetrwał i służy nam do dziś.

czytaj dalej

Trudne początki – aktywność gospodarcza W.Zamoyskiego

Po kupnie Zakopanego, po ogromnym, finansowym wysiłku, zadłużeniu majątku kórnickiego – przyszło działać Władysławowi Zamoyskiemu na nowym, nieznanym terenie. W artykule poruszono kwestię, dlaczego hrabia Zamoyski nie skorzystał z możliwości, jakie stworzył fakt, że Zakopane rozwijało się w owych czasach jako popularny ośrodek turystyczny i spa.

czytaj dalej

Dobrawa – Matka Chrzestna Polski

Każdy z nas ma metrykę chrztu, gdzie w odpowiednich rubrykach stoi data, imię, imiona rodziców i rodziców chrzestnych. Podobną metrykę można by próbować wypełnić także dla całego kraju. W rubryce „imię” nie wpisalibyśmy jeszcze: Polska – bo nazwa taka nie była w X w. używana i najpewniej wcale nie istniała. Nie ma za to właściwie wątpliwości, kto stanąłby w charakterze matki chrzestnej – to książęca małżonka, czeska księżniczka Dobrawa. Nazywanie jej matką polskiego chrześcijaństwa nie jest zresztą niczym nowym.

czytaj dalej

Refleksje w 1050 rocznicę Chrztu Polski

Księżna Dobrawa – Matka Chrzestna Polski – to jedna z pierwszych rzeczywistych postaci naszej historii. Dzięki Niej odmienił się nie tylko świat naszych praojców … ale i nasz świat. Dobrawa jako “matka chrzestna” – to dla nas też idea …

czytaj dalej

Komendant “Rakoczy” – dowódca Powstań Śląskich

ALFONS ZGRZEBNIOK (1891-1937) – pseudonim „Rakoczy”, nauczyciel, działacz samorządowy i polityczny, komendant powstań śląskich. Od znaczony m.in.: Orderem Virtuti Militari V kl., Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi, Krzyżem Niepodległości z Mieczami, trzykrotnie Krzyżem Walecznym i Złotym Krzyżem Zasługi. Sejmik Województwa Opolskiego ogłosił rok 2017 – Rokiem Alfonsa Zgrzebnioka, dowódcy I i II Powstania Śląskiego.

czytaj dalej

Władysław hr. Zamoyski – Pan z Wielkopolski – władca Tatr

Dokument historyczny, pokazujący człowieka oraz to, co zrobił. Bez widowiska, które bywa interesujące, ale zwykle prezentuje tylko jakąś wizję, nie dotykając prawdy. Tu ważne są dokumenty i bohater — trudny, bo o chwałę niedbały, który zostawił nam wszystko, co miał, siebie zaś skrywając.

czytaj dalej