Jadwiga Zamoyska – Skarby Generałowej

Historia, Wideo

Film dokumentalny zrealizowany został z okazji 100-nej rocznicy śmierci Jadwigi Zamoyskiej. Z tej okazji oraz z inspiracji Fundacji Zakłady Kórnickie Sejm RP w uznaniu jej zasług  dla polskiego społeczeństwa i kształtowania wzorców postaw obywatelskich, uniwersalnego i ponadczasowego potencjału jej myśli wychowawczej uhonorował ją tytułem Patronki Roku 2023 .

Jadwiga z Działyńskich Zamoyska

(ur. 4 lipca 1831 w Warszawie, zm. 4 listopada 1923 w Kórniku)

Jadwiga Zamoyska wybitna Polka, działaczka społeczna i edukacyjna. Założycielka Szkoły Domowej Pracy Kobiet oraz współtwórczyni Fundacji Zakłady Kórnickie.

Intencją filmu była próba przedstawienia Jadwigi Zamoyskiej jako kobiety, żony, matki oraz twórczyni Szkoły Domowej Pracy Kobiet, która działała w Kórniku i zakopiańskich Kuźnicach.

Zamoyska – w oparciu o własne doświadczenia życiowe i kiełkujące wtedy teorie dotyczące kształcenia kobiet, stworzyła specyficzny model wychowania dziewcząt z różnych sfer. Miały być samodzielne, zaradne, posiadać stosowną wiedzę jak zarządzać gospodarstwem. Miały wspierać mężów i wychować nowego pokolenie Polaków, którzy odzyskają dla Polski niepodległość. Miały sobie dawać radę same, jeśli zaszłaby taka potrzeba. Miały wierzyć w Boga, uczyć się i działać – nie tracić czasu na sprawy mierne.

Dziś możemy ocenić, że osiągnęła swój cel, bo żyjemy w wolnej Polsce.  Czasy mamy jednak inne i inaczej niż Zamoyska postrzegamy rolę kobiety w współczesnym świecie … ale czy tak zupełnie? Wykształcenie i samodzielność są obiektywnie ważne! Czy troska, czułość, dobroć i wytrwałość … wiara w Boga, to cechy kobiet nie na nasze czasy? Czy wykształcenie, posiadanie stosownych umiejętności? To wszystko jest każdemu potrzebne … a kobietom specjalnie przystoi, bo bywają specjalnie delikatne, inaczej delikatne niż czasami  bywają mężczyźni.

Każda kobieta musi to rozstrzygnąć we własnych emocjach, odszukać się we własnej codzienności, rozsądzić we własnym rozumie i czerpać jak najwięcej ze skarbów Generałowej … z zapisanych myśli, zapamiętanych idei, z wysłuchanych opowieści… A są na pewno wśród nas wnuki i prawnuki Cepculek, tych szlachetnie urodzonych i tych, które stały się szlachetne jako absolwentki szkoły Generałowej.

Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego, zrealizowanego w 2023 roku pt. „Jadwiga Zamoyska – Skarby Generałowej” w reż. Janusz Sidora , wyprodukowanego i emitowanego przez TVP3 Poznań i TVP Historia.

 

Polecane artykuły

Dzieci morza i wiatru

Dzieci morza i wiatru

Film dokumentalny opowiadający o najlepszych stadninach i ludziach hodujących konie kiedyś i współcześnie oraz o tym, jak pracować ze zwierzęciem, aby rozumiał jeźdźca i był jego przyjacielem.

czytaj dalej
Biała Dama z Kórnika

Biała Dama z Kórnika

Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka – wybitna przedstawicielka rodu Działyńskich, władającego Zamkiem w Kórniku, która w czasach ogólnego upadku gospodarczego Polski doprowadziła majątek kórnicki do rozkwitu.

czytaj dalej
Wybuch Powstania Wielkopolskiego – 27 grudnia 1918 roku – wspomnienie

Wybuch Powstania Wielkopolskiego – 27 grudnia 1918 roku – wspomnienie

Listopad i grudzień 1918 roku w Poznaniu i w Wielkopolsce to czas szczególny. Z jednej strony – to czas oczekiwania na decyzje polityczne, które miały zapaść na odległych salonach międzynarodowych. Z drugiej – czas gorączkowych przygotowań do odzyskania wolności we własny sposób. Nikt nie spodziewał się, że właśnie 27 grudnia 1918 roku sprawy przybiorą taki obrót.

czytaj dalej
Tytus hr Działyński

Tytus hr Działyński

Film prezentujący biografię jednego z najszlachetniejszych arystokratów Wielkopolski. Stworzył on specyficzny skarbiec kultury, który przetrwał i służy nam do dziś.

czytaj dalej
Trudne początki – aktywność gospodarcza W.Zamoyskiego

Trudne początki – aktywność gospodarcza W.Zamoyskiego

Po kupnie Zakopanego, po ogromnym, finansowym wysiłku, zadłużeniu majątku kórnickiego – przyszło działać Władysławowi Zamoyskiemu na nowym, nieznanym terenie. W artykule poruszono kwestię, dlaczego hrabia Zamoyski nie skorzystał z możliwości, jakie stworzył fakt, że Zakopane rozwijało się w owych czasach jako popularny ośrodek turystyczny i spa.

czytaj dalej
Dobrawa – Matka Chrzestna Polski

Dobrawa – Matka Chrzestna Polski

Każdy z nas ma metrykę chrztu, gdzie w odpowiednich rubrykach stoi data, imię, imiona rodziców i rodziców chrzestnych. Podobną metrykę można by próbować wypełnić także dla całego kraju. W rubryce „imię” nie wpisalibyśmy jeszcze: Polska – bo nazwa taka nie była w X w. używana i najpewniej wcale nie istniała. Nie ma za to właściwie wątpliwości, kto stanąłby w charakterze matki chrzestnej – to książęca małżonka, czeska księżniczka Dobrawa. Nazywanie jej matką polskiego chrześcijaństwa nie jest zresztą niczym nowym.

czytaj dalej
Refleksje w 1050 rocznicę Chrztu Polski

Refleksje w 1050 rocznicę Chrztu Polski

Księżna Dobrawa – Matka Chrzestna Polski – to jedna z pierwszych rzeczywistych postaci naszej historii. Dzięki Niej odmienił się nie tylko świat naszych praojców … ale i nasz świat. Dobrawa jako “matka chrzestna” – to dla nas też idea …

czytaj dalej
Komendant “Rakoczy” – dowódca Powstań Śląskich

Komendant “Rakoczy” – dowódca Powstań Śląskich

ALFONS ZGRZEBNIOK (1891-1937) – pseudonim „Rakoczy”, nauczyciel, działacz samorządowy i polityczny, komendant powstań śląskich. Od znaczony m.in.: Orderem Virtuti Militari V kl., Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi, Krzyżem Niepodległości z Mieczami, trzykrotnie Krzyżem Walecznym i Złotym Krzyżem Zasługi. Sejmik Województwa Opolskiego ogłosił rok 2017 – Rokiem Alfonsa Zgrzebnioka, dowódcy I i II Powstania Śląskiego.

czytaj dalej
2
0
0
0