Jadwiga Zamoyska – Skarby Generałowej
Film dokumentalny zrealizowany został z okazji 100-nej rocznicy śmierci Jadwigi Zamoyskiej. Z tej okazji oraz z inspiracji Fundacji Zakłady Kórnickie Sejm RP w uznaniu jej zasług dla polskiego społeczeństwa i kształtowania wzorców postaw obywatelskich, uniwersalnego i ponadczasowego potencjału jej myśli wychowawczej uhonorował ją tytułem Patronki Roku 2023 .
Jadwiga z Działyńskich Zamoyska
(ur. 4 lipca 1831 w Warszawie, zm. 4 listopada 1923 w Kórniku)
Jadwiga Zamoyska wybitna Polka, działaczka społeczna i edukacyjna. Założycielka Szkoły Domowej Pracy Kobiet oraz współtwórczyni Fundacji Zakłady Kórnickie.
Intencją filmu była próba przedstawienia Jadwigi Zamoyskiej jako kobiety, żony, matki oraz twórczyni Szkoły Domowej Pracy Kobiet, która działała w Kórniku i zakopiańskich Kuźnicach.
Zamoyska – w oparciu o własne doświadczenia życiowe i kiełkujące wtedy teorie dotyczące kształcenia kobiet, stworzyła specyficzny model wychowania dziewcząt z różnych sfer. Miały być samodzielne, zaradne, posiadać stosowną wiedzę jak zarządzać gospodarstwem. Miały wspierać mężów i wychować nowego pokolenie Polaków, którzy odzyskają dla Polski niepodległość. Miały sobie dawać radę same, jeśli zaszłaby taka potrzeba. Miały wierzyć w Boga, uczyć się i działać – nie tracić czasu na sprawy mierne.
Dziś możemy ocenić, że osiągnęła swój cel, bo żyjemy w wolnej Polsce. Czasy mamy jednak inne i inaczej niż Zamoyska postrzegamy rolę kobiety w współczesnym świecie … ale czy tak zupełnie? Wykształcenie i samodzielność są obiektywnie ważne! Czy troska, czułość, dobroć i wytrwałość … wiara w Boga, to cechy kobiet nie na nasze czasy? Czy wykształcenie, posiadanie stosownych umiejętności? To wszystko jest każdemu potrzebne … a kobietom specjalnie przystoi, bo bywają specjalnie delikatne, inaczej delikatne niż czasami bywają mężczyźni.
Każda kobieta musi to rozstrzygnąć we własnych emocjach, odszukać się we własnej codzienności, rozsądzić we własnym rozumie i czerpać jak najwięcej ze skarbów Generałowej … z zapisanych myśli, zapamiętanych idei, z wysłuchanych opowieści… A są na pewno wśród nas wnuki i prawnuki Cepculek, tych szlachetnie urodzonych i tych, które stały się szlachetne jako absolwentki szkoły Generałowej.
Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego, zrealizowanego w 2023 roku pt. „Jadwiga Zamoyska – Skarby Generałowej” w reż. Janusz Sidora , wyprodukowanego i emitowanego przez TVP3 Poznań i TVP Historia.
Polecane artykuły
Dzieci morza i wiatru
Film dokumentalny opowiadający o najlepszych stadninach i ludziach hodujących konie kiedyś i współcześnie oraz o tym, jak pracować ze zwierzęciem, aby rozumiał jeźdźca i był jego przyjacielem.
Klejnoty Jadwigi Zamoyskiej
Jadwiga Zamoyska – Patronka Roku 2023 – założycielka Szkoły Domowej Pracy Kobiet, współtwórczyni Fundacji Zakłady Kórnickie
Biała Dama z Kórnika
Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka – wybitna przedstawicielka rodu Działyńskich, władającego Zamkiem w Kórniku, która w czasach ogólnego upadku gospodarczego Polski doprowadziła majątek kórnicki do rozkwitu.
Okruchy wspomnień – Żydzi w Kórniku
Reportaż oparty na wspomnieniach jednego z byłych mieszkańców o społeczności żydowskiej zamieszkującej Kórnik pod Poznaniem
Wybuch Powstania Wielkopolskiego – 27 grudnia 1918 roku – wspomnienie
Listopad i grudzień 1918 roku w Poznaniu i w Wielkopolsce to czas szczególny. Z jednej strony – to czas oczekiwania na decyzje polityczne, które miały zapaść na odległych salonach międzynarodowych. Z drugiej – czas gorączkowych przygotowań do odzyskania wolności we własny sposób. Nikt nie spodziewał się, że właśnie 27 grudnia 1918 roku sprawy przybiorą taki obrót.
Zamach na Ratusz – 13 listopada 1918 roku w Poznaniu – wspomnienie
Dziwny hrabia, czy niezwykły i wielki człowiek?
Władysław hr. Zamoyski – na pewno prawdziwy polski arystokrata – szlachcic, do pewnego stopnia niezrozumiały dla niektórych mu współczesnych, ale jednocześnie podziwiany przez wielu do dziś.
Tytus hr Działyński
Film prezentujący biografię jednego z najszlachetniejszych arystokratów Wielkopolski. Stworzył on specyficzny skarbiec kultury, który przetrwał i służy nam do dziś.
Trudne początki – aktywność gospodarcza W.Zamoyskiego
Po kupnie Zakopanego, po ogromnym, finansowym wysiłku, zadłużeniu majątku kórnickiego – przyszło działać Władysławowi Zamoyskiemu na nowym, nieznanym terenie. W artykule poruszono kwestię, dlaczego hrabia Zamoyski nie skorzystał z możliwości, jakie stworzył fakt, że Zakopane rozwijało się w owych czasach jako popularny ośrodek turystyczny i spa.
Dobrawa – Matka Chrzestna Polski
Każdy z nas ma metrykę chrztu, gdzie w odpowiednich rubrykach stoi data, imię, imiona rodziców i rodziców chrzestnych. Podobną metrykę można by próbować wypełnić także dla całego kraju. W rubryce „imię” nie wpisalibyśmy jeszcze: Polska – bo nazwa taka nie była w X w. używana i najpewniej wcale nie istniała. Nie ma za to właściwie wątpliwości, kto stanąłby w charakterze matki chrzestnej – to książęca małżonka, czeska księżniczka Dobrawa. Nazywanie jej matką polskiego chrześcijaństwa nie jest zresztą niczym nowym.
Refleksje w 1050 rocznicę Chrztu Polski
Księżna Dobrawa – Matka Chrzestna Polski – to jedna z pierwszych rzeczywistych postaci naszej historii. Dzięki Niej odmienił się nie tylko świat naszych praojców … ale i nasz świat. Dobrawa jako „matka chrzestna” – to dla nas też idea …
Komendant „Rakoczy” – dowódca Powstań Śląskich
ALFONS ZGRZEBNIOK (1891-1937) – pseudonim „Rakoczy”, nauczyciel, działacz samorządowy i polityczny, komendant powstań śląskich. Od znaczony m.in.: Orderem Virtuti Militari V kl., Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi, Krzyżem Niepodległości z Mieczami, trzykrotnie Krzyżem Walecznym i Złotym Krzyżem Zasługi. Sejmik Województwa Opolskiego ogłosił rok 2017 – Rokiem Alfonsa Zgrzebnioka, dowódcy I i II Powstania Śląskiego.