Wiersz Mikołaja Reja w zbiorach Tytusa Działyńskiego

Czytelnia, Galerie, Historia

Tytus Działyński — żyjąc w swoich czasach, szukał odpowiedzi na pytanie:

Jak to możliwe, że tak potężny naród, który stworzył tak specyficzną umysłowość kulturową — „braterstwa ludzi wolnych” upadł, mimo że swoją potęgę państwową oparł o najlepszą i dziś, ideę Rzeczy-Pospolitej wielu narodów?

Tytus Działyński (właściciel Zamku w Kórniku, twórca — w tym miejscu — swojej Bibliotheca Patria) zostawił testament swym bezpośrednim spadkobiercom — przykazanie kontynuowania jego pracy – pomnażania zbiorów. Zostawił także istotne przesłanie dla nas – Polaków — pieczołowicie wydrukowane w formie, zrealizowanych za jego życia wydawnictwa. One miały swoisty dla niego charakter.

Chciał, zbierając dokumenty, po pierwsze ocalić od zapomnienia historię i dorobek polskiej kultury w jej szesnastowiecznym, „złotym” przejawie; po drugie, szukał źródeł upadku państwa i chciał pokazać je nam, jako przestrogę. Nam, bo — mimo iż przyszło mu żyć w czasach, gdy Polski nie było na mapie świata, gdy zaborcy z tym, co Polskie prowadzili walkę programową — wierzył, że naród o takiej kulturze powstanie i będzie wolny, jak przeżywamy to dzisiaj.

Chciał też, by Naród nasz czerpał z zalet, uczył się z wad, ale i mądrości własnych przodków. By był dumny i nie zapomniał o czasach swej świetności i by nie błądził, lecz czytał ze swoich dziejów receptę na nowe państwo. By też w chwilach słabości tęsknił, za światem Polskiej potęgi i chwały.

Przeczytaj więcej

Poniżej prezentujemy oryginał i współczesną literację wiersza Mikołaja Reja “Orzeł Biały” z jego “Postylli”, wydanej po raz pierwszy w 1560 roku w Krakowie, ze zbiorów Tytusa hr. Działyńskiego znajdujących się w Bibliotece Kórnickiej PAN.

Galeria

Polecane artykuły

Tytus hr Działyński

Film prezentujący biografię jednego z najszlachetniejszych arystokratów Wielkopolski. Stworzył on specyficzny skarbiec kultury, który przetrwał i służy nam do dziś.

czytaj dalej

Trudne początki – aktywność gospodarcza W.Zamoyskiego

Po kupnie Zakopanego, po ogromnym, finansowym wysiłku, zadłużeniu majątku kórnickiego – przyszło działać Władysławowi Zamoyskiemu na nowym, nieznanym terenie. W artykule poruszono kwestię, dlaczego hrabia Zamoyski nie skorzystał z możliwości, jakie stworzył fakt, że Zakopane rozwijało się w owych czasach jako popularny ośrodek turystyczny i spa.

czytaj dalej

Dobrawa – Matka Chrzestna Polski

Każdy z nas ma metrykę chrztu, gdzie w odpowiednich rubrykach stoi data, imię, imiona rodziców i rodziców chrzestnych. Podobną metrykę można by próbować wypełnić także dla całego kraju. W rubryce „imię” nie wpisalibyśmy jeszcze: Polska – bo nazwa taka nie była w X w. używana i najpewniej wcale nie istniała. Nie ma za to właściwie wątpliwości, kto stanąłby w charakterze matki chrzestnej – to książęca małżonka, czeska księżniczka Dobrawa. Nazywanie jej matką polskiego chrześcijaństwa nie jest zresztą niczym nowym.

czytaj dalej

Refleksje w 1050 rocznicę Chrztu Polski

Księżna Dobrawa – Matka Chrzestna Polski – to jedna z pierwszych rzeczywistych postaci naszej historii. Dzięki Niej odmienił się nie tylko świat naszych praojców … ale i nasz świat. Dobrawa jako “matka chrzestna” – to dla nas też idea …

czytaj dalej

Komendant “Rakoczy” – dowódca Powstań Śląskich

ALFONS ZGRZEBNIOK (1891-1937) – pseudonim „Rakoczy”, nauczyciel, działacz samorządowy i polityczny, komendant powstań śląskich. Od znaczony m.in.: Orderem Virtuti Militari V kl., Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi, Krzyżem Niepodległości z Mieczami, trzykrotnie Krzyżem Walecznym i Złotym Krzyżem Zasługi. Sejmik Województwa Opolskiego ogłosił rok 2017 – Rokiem Alfonsa Zgrzebnioka, dowódcy I i II Powstania Śląskiego.

czytaj dalej

Władysław hr. Zamoyski – Pan z Wielkopolski – władca Tatr

Dokument historyczny, pokazujący człowieka oraz to, co zrobił. Bez widowiska, które bywa interesujące, ale zwykle prezentuje tylko jakąś wizję, nie dotykając prawdy. Tu ważne są dokumenty i bohater — trudny, bo o chwałę niedbały, który zostawił nam wszystko, co miał, siebie zaś skrywając.

czytaj dalej

Powstanie Wielkopolskie – Zdobycie Ławicy

Film dokumentalny o najważniejszej bitwie Powstania Wielkopolskiego w okolicach Poznania w nocy z 5/6 stycznia 1919 roku. W wyniku tego zwycięstwa Polacy zdobyli na lotnisku w Ławicy i Winiarach większą ilość sprzętu lotniczego w postaci rozmontowanych i zakonserwowanych samolotów bojowych. Stały się on wkrótce zaczątkiem polskiego lotnictwa.

czytaj dalej