Różnorodność biologiczna – Cykl – Edycja II

Czytelnia, Przyroda, Wideo

Życie zmieniło naszą planetę.

Nie można mówić o różnorodności biologicznej, nie poddając refleksji zjawiska życia. Życie zakłada mnogość przejawów, nigdy nie występuje w pojedynkę.

Życie determinuje wszystko na naszej planecie – jest lasem, łąką i miastem. Jest w glebie, w powietrzu i w wodzie. Życie wpływa na jakość powietrza i wody, które są niezbędne do przetrwania samego życia. Bakterie odnajdujemy nawet we wnętrzu najtwardszych skał. Także asfalt na drodze jest pochodną życia.

By pojąć życie docieramy do głębi, do jej molekularnej zasady, którą jest zapamiętana informacja, dzięki której organizm może się odtwarzać. Musi zachodzić metabolizm, czyli ciąg reakcji, które sprawiają, że związki chemiczne, z których składa się organizm, przechodzą jedne w inne. Konsekwencją tego jest podtrzymanie trwania życia. Musi być też zmienność czyli serie przypadków, błędów w kopiowaniu się informacji, z których najbardziej właściwe zostają, bo są odpowiednie do warunków tu i teraz.

Pamięć, metabolizm i zmienność – odpowiadają za obfitość przejawów.  To jest życie.

Różnorodność biologiczna tworzy system, by mnożyć się, by trwać. Jako ludzie jesteśmy częścią systemu życia. Jesteśmy zależni od tego systemu i wpływamy na niego. Każdy element tego systemu może zniszczyć całość, jeśli zakłóci jego stabilność. Nawet najmniejsza bakteria może tak wyewoluować, że zniszczy równowagę systemu i zmieni znany nam świat. Człowiek – na zupełnie innym poziomie – ale jak bakteria, może uczynić ze światem to samo. Bakteria zginie, kiedy zabraknie jej podłoża, pokarmu. Człowiek zginie jak zabraknie wokół niego życia w mnogości przejawów.

Musimy więc liczyć się z każdą postacią życia, szanować jego wartość i wielkość – chronić je. Depcząc, wdychając, paląc, jedząc czy przetwarzając na inne rodzaje materii lub zamieniając w jakiś rodzaj energii musimy być świadomi, że cały czas mamy do czynienia z jakąś formą życia.

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO OBEJRZENIA FILMÓW Z CYKLU O RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ - I EDYCJA::

Filmy z cyklu Różnorodność Biologiczna – edycja II

Różnorodność biologiczna – Miasto

Film popularno-naukowy swoistym ekosystemie, którego wpływ na bioróżnorodność świata ma równie istotne znaczenie jak i innych ekosystemów.

Różnorodność biologiczna – Łąki

Film popularno-naukowy przybliżający świat łąk i ich ekologiczne znaczenie.

Różnorodność biologiczna – Lasy

Film popularno-naukowy o lasach jako najważniejszym obszarze – ekosystemie, w którym różnorodność biologiczna przejawia się w swojej pełni i bogactwie.

Różnorodność biologiczna – Pochodzenie

Film popularno-naukowy o pochodzeniu życia. W pochodzeniu zjawiska życia bije źródło jej różnorodności przejawów. Tak jak wielkie kosmiczne obiekty – mgławice, galaktyki, gwiazdy czy planety – składają się z maleńkich drobin – atomów, tak życie zaczęło się w skali molekularnej. Atomy i ich związki tworzące podstawowe cząsteczki ciągle łączą się i rozpadają. W ustabilizowanym środowisku, dzięki energii z zewnątrz i sił oddziałujących między nimi, powstają pierwociny życia.

Cykl zrealizowany został na zlecenie:
Fundacji Zakłady Kórnickie w ramach Programu Drzewo Franciszka
strona główna

Realizację dofinansowano z środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony
Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu

Filmy w tym cyklu to:

O nauce

O nauce – to portal powstały z myślą o upowszechnianiu wiedzy.

Nasza wizja

Upowszechniać wiedzę i pokazywać to co za horyzontem.

Zespół O-nauce.pl

To ludzie żądni by cały czas poszerzać swoje horyzonty.

1
0
0
0