Powstanie Wielkopolskie – Zdobycie Ławicy

Galerie, Historia, Wideo

Powstanie Wielkopolskie – Zdobycie Ławicy 

film dokumentalny

Ławica — to w 1918 roku — wioska znajdująca się pod Poznaniem, gdzie zlokalizowana była niemiecka stacja lotnicza. Tuż po wybuchu Powstania Wielkopolskiego 27. grudnia 1918 roku stanowiła ona realne zagrożenie dla miasta i Powstańców, gdyż była ostatnim punktem obrony jednostek niemieckich w pobliżu Poznania.

Tak opisywał to Kurier Poznański z dnia 08.01.1919 roku:

Zajęcie stacji lotniczej w Ławicy

“Komenda Poznańskiej Straży i Bezpieczeństwa odbierała już od szeregu dni alarmujące wieści o stacji lotniczej w Ławicy. Donoszono z wszystkich stron o gromadzeniu się tamże żołnierzy niemieckich różnego rodzaju i broni, żołnierzy Polaków należących do załogi lotniczej stacji nie wpuszczano zupełnie od szeregu dni na stację. Raz po raz przedostawały się na zewnątrz pogróżki lotników niemieckich o zbombardowaniu miasta, załoga wznosiła szańce, z okolicznych wsi nadchodziły wieści, że lotnicy planują wskutek odcięcia od Poznania rekwizycję bydła i żywności. Często pojawiały się niemieckie samoloty w kierunku Frankfurtu, jak przypuszczano z żywnością i amunicją oraz instrukcjami wojskowemi. Oficerowie niemieccy stacji z porucznikiem Fischerem na czele ogłosili wewnątrz tejże stan prawa doraźnego, żywioły pojednawcze wśród załogi siła zmuszono do posłuchu w najwyraźniejszym zamiarze urządzenia z Ławicy placu zbrojnego, mającego zgromadzić jak największą liczbę żołnierzy wszystkich broni, by w stosownej chwili napaść na Poznań.

Wobec takiego stanu rzeczy komenda polska, chcąc uniknąć krwi przelewu, nawiązała rokowania ze stacją, postawiła swoje żądania, na które oficerowie niemieccy stacji odpowiadali wymijająco z wyraźnym zamiarem przewlekania układów, jak się wydawało aż do nadejścia spodziewanej odsieczy niemieckiej.

Tymczasem wśród żołnierzy polskich rosło coraz silniejsze wzburzenie, zwłaszcza na wieść, że Niemcy przygotowują wszystko, aby wysadzić w powietrze składnicę bomb, spalić część aparatów lotniczych i zapasy benzyny i na koniec obrzucić miasto i fortecę Poznań bombami. 
Gdy się okazało, że wszystkie kroki pojednawcze nie doprowadzą do celu, żołnierze polscy rozgoryczeni do najwyższego stopnia, samorzutnie wyruszyli w nocy z soboty na niedzielę przeciw stacji, otoczyli ją z wszystkich stron i zażądali przez parlamentarza natychmiastowej kapitulacji. Posterunki niemieckie przyjęły ich ogniem mimo, że parlamentarz polski był jeszcze w obozie. Skutkiem tego wywiązała się ogólna zacięta strzelanina….”

Tak początek tych wydarzeń opisywały gazety w tamtym czasie.

A my zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego, zrealizowanego w 2008 roku pt. „Powstanie Wielkopolskie – Zdobycie Ławicy” w reż. Janusz Sidora i Krzysztofa Nowaka, emitowanego przez TVP3.

 

Film

`"Zdobycie

Galeria

Polecane artykuły

Jadwiga Zamoyska – Skarby Generałowej

Jadwiga Zamoyska – Skarby Generałowej

Z okazji 100-nej rocznicy śmierci Jadwigi Zamoyskiej oraz z inspiracji Fundacji Zakłady Kórnickie, Sejm RP uhonorował ją tytułem Patronki Roku 2023. Z tej okazji powstał film dokumentalny „Jadwiga Zamoyska – Skarby Generałowej” opowiadający historię jej życia oraz wspominający Cepculki – uczennice Szkoły Domowej Pracy Kobiet, którą stworzyła Zamoyska

czytaj dalej
Dzieci morza i wiatru

Dzieci morza i wiatru

Film dokumentalny opowiadający o najlepszych stadninach i ludziach hodujących konie kiedyś i współcześnie oraz o tym, jak pracować ze zwierzęciem, aby rozumiał jeźdźca i był jego przyjacielem.

czytaj dalej
Biała Dama z Kórnika

Biała Dama z Kórnika

Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka – wybitna przedstawicielka rodu Działyńskich, władającego Zamkiem w Kórniku, która w czasach ogólnego upadku gospodarczego Polski doprowadziła majątek kórnicki do rozkwitu.

czytaj dalej
Wybuch Powstania Wielkopolskiego – 27 grudnia 1918 roku – wspomnienie

Wybuch Powstania Wielkopolskiego – 27 grudnia 1918 roku – wspomnienie

Listopad i grudzień 1918 roku w Poznaniu i w Wielkopolsce to czas szczególny. Z jednej strony – to czas oczekiwania na decyzje polityczne, które miały zapaść na odległych salonach międzynarodowych. Z drugiej – czas gorączkowych przygotowań do odzyskania wolności we własny sposób. Nikt nie spodziewał się, że właśnie 27 grudnia 1918 roku sprawy przybiorą taki obrót.

czytaj dalej
Tytus hr Działyński

Tytus hr Działyński

Film prezentujący biografię jednego z najszlachetniejszych arystokratów Wielkopolski. Stworzył on specyficzny skarbiec kultury, który przetrwał i służy nam do dziś.

czytaj dalej
Trudne początki – aktywność gospodarcza W.Zamoyskiego

Trudne początki – aktywność gospodarcza W.Zamoyskiego

Po kupnie Zakopanego, po ogromnym, finansowym wysiłku, zadłużeniu majątku kórnickiego – przyszło działać Władysławowi Zamoyskiemu na nowym, nieznanym terenie. W artykule poruszono kwestię, dlaczego hrabia Zamoyski nie skorzystał z możliwości, jakie stworzył fakt, że Zakopane rozwijało się w owych czasach jako popularny ośrodek turystyczny i spa.

czytaj dalej
Dobrawa – Matka Chrzestna Polski

Dobrawa – Matka Chrzestna Polski

Każdy z nas ma metrykę chrztu, gdzie w odpowiednich rubrykach stoi data, imię, imiona rodziców i rodziców chrzestnych. Podobną metrykę można by próbować wypełnić także dla całego kraju. W rubryce „imię” nie wpisalibyśmy jeszcze: Polska – bo nazwa taka nie była w X w. używana i najpewniej wcale nie istniała. Nie ma za to właściwie wątpliwości, kto stanąłby w charakterze matki chrzestnej – to książęca małżonka, czeska księżniczka Dobrawa. Nazywanie jej matką polskiego chrześcijaństwa nie jest zresztą niczym nowym.

czytaj dalej
Refleksje w 1050 rocznicę Chrztu Polski

Refleksje w 1050 rocznicę Chrztu Polski

Księżna Dobrawa – Matka Chrzestna Polski – to jedna z pierwszych rzeczywistych postaci naszej historii. Dzięki Niej odmienił się nie tylko świat naszych praojców … ale i nasz świat. Dobrawa jako “matka chrzestna” – to dla nas też idea …

czytaj dalej
4
1
1
3