Źródła wiedzy o początkach Państwa Polskiego

Cykl - 1050 rocznica Chrztu Polski, Wideo

W Polsce nie zachowały się żadne dokumenty z czasów Mieszka I. Dlatego o początkach historii Polski „na pewno” wiemy niewiele.

O tym, co się wówczas działo, dowiadujemy się z przekazów późniejszych, najczęściej z dokumentów zachowanych w innych krajach, znalezisk archeologicznych. które możemy tylko interpretować. Jednych i drugich zachowała się jednak znikoma ilość. Istnieją też kroniki – dzieła przesycone jednak interpretacją samych autorów lub osób które, zainspirowały kronikarzy do spisywania określonych faktów.

O wydarzeniach takich – jak chrzest Mieszka – dowiadujemy się wprost z tzw. Roczników, ale też przepisanych, ostatecznie później, ze starszych oryginałów. Treści napisane przez kronikarzy, potwierdzają albo nie, zapiski rocznikarskie. Dowodem zaś w sprawie mogłyby być odkrycia archeologów. To, co wiemy, jest jednak zawsze wynikiem interpretacji opierającej się też często o wiedzę obejmującą wiele różnych dziedzin nauki. 

Z czasów Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Mieszka II nie zachowało się u nas nic. Podstawą wiedzy są roczniki, a w Polsce posiadamy takie dwa. Rocznik tzw. dawny (nazywany też świętokrzyskim) z ok. 1120 roku oraz Rocznik kapituły Krakowskiej z 1266. Konkretne daty w nich nie są idealnie zgodne, choć wiele świadczy za tym, że ich autorzy przepisywali zapiski z jednego starszego źródła. Sądzi się, że i ono było odpisem jeszcze starszych roczników, których jednak nie ma, bo zostały zniszczone w czasie najazdu Brzetysława – księcia czeskiego. Ogołocił on Wielkopolskę z wszystkiego — zniszczył grody … co miało wartość, wywiózł lub spalił, a ludzi pobrał w niewolę.

O tym więc, co działo się na naszych ziemiach ponad 1000 lat temu, historycy starają się dowiedzieć, poszukując wiedzy trochę jak detektywi — ze skrawków informacji i faktów budując niekiedy sprzeczne ze sobą teorie. Są to analizy kontekstowe … wiemy, że się zdarzyło w jakimś okresie … i nic więcej. Wiemy jednak, że chrzest przyjął książę Polan Mieszko, a matką chrzestną była czeska księżniczka Dobrawa.

Z Kroniki Galla Anonima

 

Ostrów Lednicki — ruiny

 

Film

Filmy zrealizowane w ramach projektu „Księżna Dobrawa Matka Chrzestna Polski”  w 1050 rocznicę Chrztu Polski dofinansowano:
ze środków NCK w ramach programu „Chrzest 966” 

z budżetu Miasta Poznania

Producent projektu - Fundacja Artystyczno-Edukacyjna PUENTA

Mecenas projektu
 

Polecane artykuły

Jadwiga Zamoyska – Skarby Generałowej

Jadwiga Zamoyska – Skarby Generałowej

Z okazji 100-nej rocznicy śmierci Jadwigi Zamoyskiej oraz z inspiracji Fundacji Zakłady Kórnickie, Sejm RP uhonorował ją tytułem Patronki Roku 2023. Z tej okazji powstał film dokumentalny „Jadwiga Zamoyska – Skarby Generałowej” opowiadający historię jej życia oraz wspominający Cepculki – uczennice Szkoły Domowej Pracy Kobiet, którą stworzyła Zamoyska

czytaj dalej
Dzieci morza i wiatru

Dzieci morza i wiatru

Film dokumentalny opowiadający o najlepszych stadninach i ludziach hodujących konie kiedyś i współcześnie oraz o tym, jak pracować ze zwierzęciem, aby rozumiał jeźdźca i był jego przyjacielem.

czytaj dalej
Biała Dama z Kórnika

Biała Dama z Kórnika

Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka – wybitna przedstawicielka rodu Działyńskich, władającego Zamkiem w Kórniku, która w czasach ogólnego upadku gospodarczego Polski doprowadziła majątek kórnicki do rozkwitu.

czytaj dalej
Wybuch Powstania Wielkopolskiego – 27 grudnia 1918 roku – wspomnienie

Wybuch Powstania Wielkopolskiego – 27 grudnia 1918 roku – wspomnienie

Listopad i grudzień 1918 roku w Poznaniu i w Wielkopolsce to czas szczególny. Z jednej strony – to czas oczekiwania na decyzje polityczne, które miały zapaść na odległych salonach międzynarodowych. Z drugiej – czas gorączkowych przygotowań do odzyskania wolności we własny sposób. Nikt nie spodziewał się, że właśnie 27 grudnia 1918 roku sprawy przybiorą taki obrót.

czytaj dalej
Tytus hr Działyński

Tytus hr Działyński

Film prezentujący biografię jednego z najszlachetniejszych arystokratów Wielkopolski. Stworzył on specyficzny skarbiec kultury, który przetrwał i służy nam do dziś.

czytaj dalej
Trudne początki – aktywność gospodarcza W.Zamoyskiego

Trudne początki – aktywność gospodarcza W.Zamoyskiego

Po kupnie Zakopanego, po ogromnym, finansowym wysiłku, zadłużeniu majątku kórnickiego – przyszło działać Władysławowi Zamoyskiemu na nowym, nieznanym terenie. W artykule poruszono kwestię, dlaczego hrabia Zamoyski nie skorzystał z możliwości, jakie stworzył fakt, że Zakopane rozwijało się w owych czasach jako popularny ośrodek turystyczny i spa.

czytaj dalej
Dobrawa – Matka Chrzestna Polski

Dobrawa – Matka Chrzestna Polski

Każdy z nas ma metrykę chrztu, gdzie w odpowiednich rubrykach stoi data, imię, imiona rodziców i rodziców chrzestnych. Podobną metrykę można by próbować wypełnić także dla całego kraju. W rubryce „imię” nie wpisalibyśmy jeszcze: Polska – bo nazwa taka nie była w X w. używana i najpewniej wcale nie istniała. Nie ma za to właściwie wątpliwości, kto stanąłby w charakterze matki chrzestnej – to książęca małżonka, czeska księżniczka Dobrawa. Nazywanie jej matką polskiego chrześcijaństwa nie jest zresztą niczym nowym.

czytaj dalej
Refleksje w 1050 rocznicę Chrztu Polski

Refleksje w 1050 rocznicę Chrztu Polski

Księżna Dobrawa – Matka Chrzestna Polski – to jedna z pierwszych rzeczywistych postaci naszej historii. Dzięki Niej odmienił się nie tylko świat naszych praojców … ale i nasz świat. Dobrawa jako “matka chrzestna” – to dla nas też idea …

czytaj dalej
6
4
5
10