Dobrawa i Państwo Przemyślidów

Cykl - 1050 rocznica Chrztu Polski, Wideo

Czeską Księżniczkę Dobrawę traktujemy jako matką chrzestną Polski. Z jej przybyciem do Poznania dotarła też na ziemie nasze nowoczesna kultura, nowa wizja świata, korzeniami swymi sięgająca jednak starożytności rzymskiej, greckiej i bliskiego wchodu.

Księżniczka Dobrawa, przybywając do Mieszka, do Poznania, była osobą dobrze wykształconą. Była ukształtowana duchowo i musiała też mieć silny charakter.

Wiedziała, do jakiego kraju jedzie i jakiego władcy (jeszcze wówczas poganina) żoną zostanie. Mieszko zaprojektował ten ślub zasadniczo z przyczyn politycznych, ale ona musiała rozkochać go w sobie dla dobra chrześcijaństwa i pokoju między sąsiadującymi krajami. Kronikarz niemiecki podkreślał, że by zbliżyć się do męża, aby wpłynąć na niego, by ochrzcił się – świadomie łamała posty. Postępowanie zaś Mieszka, względem Czech, świadczy o tym, że wpływ na niego miała niemały. Póki żyła, jej mąż nie najechał sąsiadów, nie rozpoczął z nimi walki. Zajął Śląsk i ziemię krakowską dopiero po jej śmierci.

Niechęć do Dobrawy, czeskiego kronikarza Kosmasa zaś (który nas nie lubił), tłumaczyć należy jej niewątpliwym zaangażowaniem się w sprawy Polan. Była dobrą, nie tylko ze względów religijnych, ale też osobowościowych. Stała się rzeczywiście matką chrzestną, ale i w znaczeniu rodzicielskim matką Polaków. Sprawić to mogło jej pochodzenie, wychowanie w rodzie, który krwawo poczynał sobie w walkach o przywództwo w kraju. Pierwsi święci czescy to męczennicy, to też jej najbliżsi krewni mordowani, by przejąć władzę. Jednym z takich zabójców był też ojciec Dobrawy Bolesław Srogi. Nie mogło to nie mieć wpływu na rozwój emocjonalny młodej kobiety. Dobrze się stało, że naród nasz właśnie taką dziewczynę — księżniczkę dostał za matkę chrzestną.

Miecislaus I Rex Poloniae Dobrowka filia Boleslai Regis Bohemiae (1862) [Biblioteka POLONA]

Film

Filmy zrealizowane w ramach projektu „Księżna Dobrawa Matka Chrzestna Polski”  w 1050 rocznicę Chrztu Polski dofinansowano:
ze środków NCK w ramach programu „Chrzest 966” 

z budżetu Miasta Poznania

 
Producent projektu - Fundacja Artystyczno-Edukacyjna PUENTA

Mecenas projektu
 

Polecane artykuły

Jadwiga Zamoyska – Skarby Generałowej

Jadwiga Zamoyska – Skarby Generałowej

Z okazji 100-nej rocznicy śmierci Jadwigi Zamoyskiej oraz z inspiracji Fundacji Zakłady Kórnickie, Sejm RP uhonorował ją tytułem Patronki Roku 2023. Z tej okazji powstał film dokumentalny „Jadwiga Zamoyska – Skarby Generałowej” opowiadający historię jej życia oraz wspominający Cepculki – uczennice Szkoły Domowej Pracy Kobiet, którą stworzyła Zamoyska

czytaj dalej
Dzieci morza i wiatru

Dzieci morza i wiatru

Film dokumentalny opowiadający o najlepszych stadninach i ludziach hodujących konie kiedyś i współcześnie oraz o tym, jak pracować ze zwierzęciem, aby rozumiał jeźdźca i był jego przyjacielem.

czytaj dalej
Biała Dama z Kórnika

Biała Dama z Kórnika

Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka – wybitna przedstawicielka rodu Działyńskich, władającego Zamkiem w Kórniku, która w czasach ogólnego upadku gospodarczego Polski doprowadziła majątek kórnicki do rozkwitu.

czytaj dalej
Wybuch Powstania Wielkopolskiego – 27 grudnia 1918 roku – wspomnienie

Wybuch Powstania Wielkopolskiego – 27 grudnia 1918 roku – wspomnienie

Listopad i grudzień 1918 roku w Poznaniu i w Wielkopolsce to czas szczególny. Z jednej strony – to czas oczekiwania na decyzje polityczne, które miały zapaść na odległych salonach międzynarodowych. Z drugiej – czas gorączkowych przygotowań do odzyskania wolności we własny sposób. Nikt nie spodziewał się, że właśnie 27 grudnia 1918 roku sprawy przybiorą taki obrót.

czytaj dalej
Tytus hr Działyński

Tytus hr Działyński

Film prezentujący biografię jednego z najszlachetniejszych arystokratów Wielkopolski. Stworzył on specyficzny skarbiec kultury, który przetrwał i służy nam do dziś.

czytaj dalej
Trudne początki – aktywność gospodarcza W.Zamoyskiego

Trudne początki – aktywność gospodarcza W.Zamoyskiego

Po kupnie Zakopanego, po ogromnym, finansowym wysiłku, zadłużeniu majątku kórnickiego – przyszło działać Władysławowi Zamoyskiemu na nowym, nieznanym terenie. W artykule poruszono kwestię, dlaczego hrabia Zamoyski nie skorzystał z możliwości, jakie stworzył fakt, że Zakopane rozwijało się w owych czasach jako popularny ośrodek turystyczny i spa.

czytaj dalej
Dobrawa – Matka Chrzestna Polski

Dobrawa – Matka Chrzestna Polski

Każdy z nas ma metrykę chrztu, gdzie w odpowiednich rubrykach stoi data, imię, imiona rodziców i rodziców chrzestnych. Podobną metrykę można by próbować wypełnić także dla całego kraju. W rubryce „imię” nie wpisalibyśmy jeszcze: Polska – bo nazwa taka nie była w X w. używana i najpewniej wcale nie istniała. Nie ma za to właściwie wątpliwości, kto stanąłby w charakterze matki chrzestnej – to książęca małżonka, czeska księżniczka Dobrawa. Nazywanie jej matką polskiego chrześcijaństwa nie jest zresztą niczym nowym.

czytaj dalej
Refleksje w 1050 rocznicę Chrztu Polski

Refleksje w 1050 rocznicę Chrztu Polski

Księżna Dobrawa – Matka Chrzestna Polski – to jedna z pierwszych rzeczywistych postaci naszej historii. Dzięki Niej odmienił się nie tylko świat naszych praojców … ale i nasz świat. Dobrawa jako “matka chrzestna” – to dla nas też idea …

czytaj dalej
2
2
1
1