Wiersz Mikołaja Reja w zbiorach Tytusa Działyńskiego

Czytelnia, Galerie, Historia

Tytus Działyński — żyjąc w swoich czasach, szukał odpowiedzi na pytanie:

Jak to możliwe, że tak potężny naród, który stworzył tak specyficzną umysłowość kulturową — „braterstwa ludzi wolnych” upadł, mimo że swoją potęgę państwową oparł o najlepszą i dziś, ideę Rzeczy-Pospolitej wielu narodów?

Tytus Działyński (właściciel Zamku w Kórniku, twórca — w tym miejscu — swojej Bibliotheca Patria) zostawił testament swym bezpośrednim spadkobiercom — przykazanie kontynuowania jego pracy – pomnażania zbiorów. Zostawił także istotne przesłanie dla nas – Polaków — pieczołowicie wydrukowane w formie, zrealizowanych za jego życia wydawnictwa. One miały swoisty dla niego charakter.

Chciał, zbierając dokumenty, po pierwsze ocalić od zapomnienia historię i dorobek polskiej kultury w jej szesnastowiecznym, „złotym” przejawie; po drugie, szukał źródeł upadku państwa i chciał pokazać je nam, jako przestrogę. Nam, bo — mimo iż przyszło mu żyć w czasach, gdy Polski nie było na mapie świata, gdy zaborcy z tym, co Polskie prowadzili walkę programową — wierzył, że naród o takiej kulturze powstanie i będzie wolny, jak przeżywamy to dzisiaj.

Chciał też, by Naród nasz czerpał z zalet, uczył się z wad, ale i mądrości własnych przodków. By był dumny i nie zapomniał o czasach swej świetności i by nie błądził, lecz czytał ze swoich dziejów receptę na nowe państwo. By też w chwilach słabości tęsknił, za światem Polskiej potęgi i chwały.

 

Obok prezentujemy oryginał i współczesną literację wiersza Mikołaja Reja „Orzeł Biały” z jego „Postylli”, wydanej po raz pierwszy w 1560 roku w Krakowie.
Wydanie ze zbiorów Tytusa hr. Działyńskiego znajdujących się w Bibliotece Kórnickiej PAN.
Tekst został wydrukowany na zaproszeniu na Wieczornicę zorganizowaną w 150 – tą rocznicę śmierci Tytusa Hrabiego Działyńskiego 12.04.2011 roku

Galeria

Polecane artykuły

Jadwiga Zamoyska – Skarby Generałowej

Jadwiga Zamoyska – Skarby Generałowej

Z okazji 100-nej rocznicy śmierci Jadwigi Zamoyskiej oraz z inspiracji Fundacji Zakłady Kórnickie, Sejm RP uhonorował ją tytułem Patronki Roku 2023. Z tej okazji powstał film dokumentalny „Jadwiga Zamoyska – Skarby Generałowej” opowiadający historię jej życia oraz wspominający Cepculki – uczennice Szkoły Domowej Pracy Kobiet, którą stworzyła Zamoyska

czytaj dalej
Dzieci morza i wiatru

Dzieci morza i wiatru

Film dokumentalny opowiadający o najlepszych stadninach i ludziach hodujących konie kiedyś i współcześnie oraz o tym, jak pracować ze zwierzęciem, aby rozumiał jeźdźca i był jego przyjacielem.

czytaj dalej
Biała Dama z Kórnika

Biała Dama z Kórnika

Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka – wybitna przedstawicielka rodu Działyńskich, władającego Zamkiem w Kórniku, która w czasach ogólnego upadku gospodarczego Polski doprowadziła majątek kórnicki do rozkwitu.

czytaj dalej
Wybuch Powstania Wielkopolskiego – 27 grudnia 1918 roku – wspomnienie

Wybuch Powstania Wielkopolskiego – 27 grudnia 1918 roku – wspomnienie

Listopad i grudzień 1918 roku w Poznaniu i w Wielkopolsce to czas szczególny. Z jednej strony – to czas oczekiwania na decyzje polityczne, które miały zapaść na odległych salonach międzynarodowych. Z drugiej – czas gorączkowych przygotowań do odzyskania wolności we własny sposób. Nikt nie spodziewał się, że właśnie 27 grudnia 1918 roku sprawy przybiorą taki obrót.

czytaj dalej
Tytus hr Działyński

Tytus hr Działyński

Film prezentujący biografię jednego z najszlachetniejszych arystokratów Wielkopolski. Stworzył on specyficzny skarbiec kultury, który przetrwał i służy nam do dziś.

czytaj dalej
Trudne początki – aktywność gospodarcza W.Zamoyskiego

Trudne początki – aktywność gospodarcza W.Zamoyskiego

Po kupnie Zakopanego, po ogromnym, finansowym wysiłku, zadłużeniu majątku kórnickiego – przyszło działać Władysławowi Zamoyskiemu na nowym, nieznanym terenie. W artykule poruszono kwestię, dlaczego hrabia Zamoyski nie skorzystał z możliwości, jakie stworzył fakt, że Zakopane rozwijało się w owych czasach jako popularny ośrodek turystyczny i spa.

czytaj dalej
Dobrawa – Matka Chrzestna Polski

Dobrawa – Matka Chrzestna Polski

Każdy z nas ma metrykę chrztu, gdzie w odpowiednich rubrykach stoi data, imię, imiona rodziców i rodziców chrzestnych. Podobną metrykę można by próbować wypełnić także dla całego kraju. W rubryce „imię” nie wpisalibyśmy jeszcze: Polska – bo nazwa taka nie była w X w. używana i najpewniej wcale nie istniała. Nie ma za to właściwie wątpliwości, kto stanąłby w charakterze matki chrzestnej – to książęca małżonka, czeska księżniczka Dobrawa. Nazywanie jej matką polskiego chrześcijaństwa nie jest zresztą niczym nowym.

czytaj dalej
Refleksje w 1050 rocznicę Chrztu Polski

Refleksje w 1050 rocznicę Chrztu Polski

Księżna Dobrawa – Matka Chrzestna Polski – to jedna z pierwszych rzeczywistych postaci naszej historii. Dzięki Niej odmienił się nie tylko świat naszych praojców … ale i nasz świat. Dobrawa jako “matka chrzestna” – to dla nas też idea …

czytaj dalej
13
1
1
1