Źródła wiedzy o początkach Państwa Polskiego

Cykl - 1050 rocznica Chrztu Polski, Wideo

W Polsce nie zachowały się żadne dokumenty z czasów Mieszka I. Dlatego o początkach historii Polski „na pewno” wiemy niewiele.

O tym, co się wówczas działo, dowiadujemy się z przekazów późniejszych, najczęściej z dokumentów zachowanych w innych krajach, znalezisk archeologicznych. które możemy tylko interpretować. Jednych i drugich zachowała się jednak znikoma ilość. Istnieją też kroniki – dzieła przesycone jednak interpretacją samych autorów lub osób które, zainspirowały kronikarzy do spisywania określonych faktów.

O wydarzeniach takich – jak chrzest Mieszka – dowiadujemy się wprost z tzw. Roczników, ale też przepisanych, ostatecznie później, ze starszych oryginałów. Treści napisane przez kronikarzy, potwierdzają albo nie, zapiski rocznikarskie. Dowodem zaś w sprawie mogłyby być odkrycia archeologów. To, co wiemy, jest jednak zawsze wynikiem interpretacji opierającej się też często o wiedzę obejmującą wiele różnych dziedzin nauki. 

Z czasów Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Mieszka II nie zachowało się u nas nic. Podstawą wiedzy są roczniki, a w Polsce posiadamy takie dwa. Rocznik tzw. dawny (nazywany też świętokrzyskim) z ok. 1120 roku oraz Rocznik kapituły Krakowskiej z 1266. Konkretne daty w nich nie są idealnie zgodne, choć wiele świadczy za tym, że ich autorzy przepisywali zapiski z jednego starszego źródła. Sądzi się, że i ono było odpisem jeszcze starszych roczników, których jednak nie ma, bo zostały zniszczone w czasie najazdu Brzetysława – księcia czeskiego. Ogołocił on Wielkopolskę z wszystkiego — zniszczył grody … co miało wartość, wywiózł lub spalił, a ludzi pobrał w niewolę.

O tym więc, co działo się na naszych ziemiach ponad 1000 lat temu, historycy starają się dowiedzieć, poszukując wiedzy trochę jak detektywi — ze skrawków informacji i faktów budując niekiedy sprzeczne ze sobą teorie. Są to analizy kontekstowe … wiemy, że się zdarzyło w jakimś okresie … i nic więcej. Wiemy jednak, że chrzest przyjął książę Polan Mieszko, a matką chrzestną była czeska księżniczka Dobrawa.

Z Kroniki Galla Anonima

 

Ostrów Lednicki — ruiny

 

Film

Filmy zrealizowane w ramach projektu „Księżna Dobrawa Matka Chrzestna Polski”  w 1050 rocznicę Chrztu Polski dofinansowano:
ze środków NCK w ramach programu „Chrzest 966” 

z budżetu Miasta Poznania

Producent projektu - Fundacja Artystyczno-Edukacyjna PUENTA

Mecenas projektu
 

 

Polecane artykuły

Tytus hr Działyński

Film prezentujący biografię jednego z najszlachetniejszych arystokratów Wielkopolski. Stworzył on specyficzny skarbiec kultury, który przetrwał i służy nam do dziś.

czytaj dalej

Trudne początki – aktywność gospodarcza W.Zamoyskiego

Po kupnie Zakopanego, po ogromnym, finansowym wysiłku, zadłużeniu majątku kórnickiego – przyszło działać Władysławowi Zamoyskiemu na nowym, nieznanym terenie. W artykule poruszono kwestię, dlaczego hrabia Zamoyski nie skorzystał z możliwości, jakie stworzył fakt, że Zakopane rozwijało się w owych czasach jako popularny ośrodek turystyczny i spa.

czytaj dalej

Dobrawa – Matka Chrzestna Polski

Każdy z nas ma metrykę chrztu, gdzie w odpowiednich rubrykach stoi data, imię, imiona rodziców i rodziców chrzestnych. Podobną metrykę można by próbować wypełnić także dla całego kraju. W rubryce „imię” nie wpisalibyśmy jeszcze: Polska – bo nazwa taka nie była w X w. używana i najpewniej wcale nie istniała. Nie ma za to właściwie wątpliwości, kto stanąłby w charakterze matki chrzestnej – to książęca małżonka, czeska księżniczka Dobrawa. Nazywanie jej matką polskiego chrześcijaństwa nie jest zresztą niczym nowym.

czytaj dalej

Refleksje w 1050 rocznicę Chrztu Polski

Księżna Dobrawa – Matka Chrzestna Polski – to jedna z pierwszych rzeczywistych postaci naszej historii. Dzięki Niej odmienił się nie tylko świat naszych praojców … ale i nasz świat. Dobrawa jako “matka chrzestna” – to dla nas też idea …

czytaj dalej

Komendant “Rakoczy” – dowódca Powstań Śląskich

ALFONS ZGRZEBNIOK (1891-1937) – pseudonim „Rakoczy”, nauczyciel, działacz samorządowy i polityczny, komendant powstań śląskich. Od znaczony m.in.: Orderem Virtuti Militari V kl., Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi, Krzyżem Niepodległości z Mieczami, trzykrotnie Krzyżem Walecznym i Złotym Krzyżem Zasługi. Sejmik Województwa Opolskiego ogłosił rok 2017 – Rokiem Alfonsa Zgrzebnioka, dowódcy I i II Powstania Śląskiego.

czytaj dalej

Władysław hr. Zamoyski – Pan z Wielkopolski – władca Tatr

Dokument historyczny, pokazujący człowieka oraz to, co zrobił. Bez widowiska, które bywa interesujące, ale zwykle prezentuje tylko jakąś wizję, nie dotykając prawdy. Tu ważne są dokumenty i bohater — trudny, bo o chwałę niedbały, który zostawił nam wszystko, co miał, siebie zaś skrywając.

czytaj dalej

Powstanie Wielkopolskie – Zdobycie Ławicy

Film dokumentalny o najważniejszej bitwie Powstania Wielkopolskiego w okolicach Poznania w nocy z 5/6 stycznia 1919 roku. W wyniku tego zwycięstwa Polacy zdobyli na lotnisku w Ławicy i Winiarach większą ilość sprzętu lotniczego w postaci rozmontowanych i zakonserwowanych samolotów bojowych. Stały się on wkrótce zaczątkiem polskiego lotnictwa.

czytaj dalej