Nie wiemy dokładnie kiedy, gdzie i jak Mieszko I się ochrzcił. Przyjęliśmy, że było to w 966 roku, gdzieś w Wielkopolsce i powszechnie w to wszyscy wierzymy. Naukowcy jednak poszukują ciągle nowych dowodów, trafniejszych interpretacji.

Chrzest Mieszka I, Chrzest Polski, jest jednym z najważniejszych wydarzeń naszej historii. Od tego momentu wszystko się zmieniło. Plemię Polan stało się Księstwem, pierwociną Państwa, pierwociną Narodu. Dzięki decyzji Mieszka powiększyła się też Europa w sensie cywilizacyjnym. W tamtych czasach, wprowadzenie chrześcijaństwa było uszlachetnieniem  miejsca, obszaru, który przestawał być traktowany jako teren do ekspansji politycznej i kulturowej. W taki sposób kształtował się wtedy świat, choć ludzie i władcy nie pojmowali tego pewnie w ten sposób. Działała siła oręża i intuicja (przemyślność) polityczna tych, którzy rządzili w określonej okolicy. Nasz Mieszko decyzją swoją wybił się wtedy nad innych. Miał wyszkolonych wojów, wolę powiększenia własnej strefy wpływów i mądrze skorzystał z wiedzy, która — w jakiś sposób — dodarła do grodów wielkopolskich. Nie wiadomo dokładnie, kiedy się ochrzcił – wszystko, co wiadomo, wskazuje na rok 966. Nie wiemy gdzie, choć dzięki naukowcom mamy przekonanie, że w Poznaniu. Trwa jednak dyskusja i pojawiają się ciągle nowe interpretacje – Ostrów Lednicki, Quedlinburg, Magdeburg, Gniezno … 

Jedynie też, domyślamy się, jak mógł wyglądać ceremoniał chrztu takiego władcy. Ryt zasadniczo znamy, ale szczegółów nikt nie opisał. Czy kiedyś odnajdą się dokumenty potwierdzające znane wszystkim hipotezy? Z tą nadzieją, bez przerwy, nowe pokolenia archeologów i historyków poszukują i od nowa czytają to, co dotrwało do dziś, sprzed 1000 lat.

Film

Filmy zrealizowane w ramach projektu „Księżna Dobrawa Matka Chrzestna Polski”  w 1050 rocznicę Chrztu Polski dofinansowano:
ze środków NCK w ramach programu „Chrzest 966” 

z budżetu Miasta Poznania

Producent projektu - Fundacja Artystyczno-Edukacyjna PUENTA

Mecenas projektu
 

Polecane artykuły

Tytus hr Działyński

Film prezentujący biografię jednego z najszlachetniejszych arystokratów Wielkopolski. Stworzył on specyficzny skarbiec kultury, który przetrwał i służy nam do dziś.

czytaj dalej

Trudne początki – aktywność gospodarcza W.Zamoyskiego

Po kupnie Zakopanego, po ogromnym, finansowym wysiłku, zadłużeniu majątku kórnickiego – przyszło działać Władysławowi Zamoyskiemu na nowym, nieznanym terenie. W artykule poruszono kwestię, dlaczego hrabia Zamoyski nie skorzystał z możliwości, jakie stworzył fakt, że Zakopane rozwijało się w owych czasach jako popularny ośrodek turystyczny i spa.

czytaj dalej

Dobrawa – Matka Chrzestna Polski

Każdy z nas ma metrykę chrztu, gdzie w odpowiednich rubrykach stoi data, imię, imiona rodziców i rodziców chrzestnych. Podobną metrykę można by próbować wypełnić także dla całego kraju. W rubryce „imię” nie wpisalibyśmy jeszcze: Polska – bo nazwa taka nie była w X w. używana i najpewniej wcale nie istniała. Nie ma za to właściwie wątpliwości, kto stanąłby w charakterze matki chrzestnej – to książęca małżonka, czeska księżniczka Dobrawa. Nazywanie jej matką polskiego chrześcijaństwa nie jest zresztą niczym nowym.

czytaj dalej

Refleksje w 1050 rocznicę Chrztu Polski

Księżna Dobrawa – Matka Chrzestna Polski – to jedna z pierwszych rzeczywistych postaci naszej historii. Dzięki Niej odmienił się nie tylko świat naszych praojców … ale i nasz świat. Dobrawa jako “matka chrzestna” – to dla nas też idea …

czytaj dalej

Komendant “Rakoczy” – dowódca Powstań Śląskich

ALFONS ZGRZEBNIOK (1891-1937) – pseudonim „Rakoczy”, nauczyciel, działacz samorządowy i polityczny, komendant powstań śląskich. Od znaczony m.in.: Orderem Virtuti Militari V kl., Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi, Krzyżem Niepodległości z Mieczami, trzykrotnie Krzyżem Walecznym i Złotym Krzyżem Zasługi. Sejmik Województwa Opolskiego ogłosił rok 2017 – Rokiem Alfonsa Zgrzebnioka, dowódcy I i II Powstania Śląskiego.

czytaj dalej

Władysław hr. Zamoyski – Pan z Wielkopolski – władca Tatr

Dokument historyczny, pokazujący człowieka oraz to, co zrobił. Bez widowiska, które bywa interesujące, ale zwykle prezentuje tylko jakąś wizję, nie dotykając prawdy. Tu ważne są dokumenty i bohater — trudny, bo o chwałę niedbały, który zostawił nam wszystko, co miał, siebie zaś skrywając.

czytaj dalej

Powstanie Wielkopolskie – Zdobycie Ławicy

Film dokumentalny o najważniejszej bitwie Powstania Wielkopolskiego w okolicach Poznania w nocy z 5/6 stycznia 1919 roku. W wyniku tego zwycięstwa Polacy zdobyli na lotnisku w Ławicy i Winiarach większą ilość sprzętu lotniczego w postaci rozmontowanych i zakonserwowanych samolotów bojowych. Stały się on wkrótce zaczątkiem polskiego lotnictwa.

czytaj dalej