Czysta energia – Wodór

Cykl - czysta energia - edycja 2, Wideo

Czysta energia – Wodór

film popularno-naukowy

W tym odcinku autor cyklu rozmwaiła z naukowcami o źródle energii jakim jest wodór.

Ze względu na brak emisji związków węgla do atmosfery wodór jest najdoskonalszym paliwem, bo spalając go otrzymujemy energię i wodę. Wodór możemy rozpatrywać jako paliwo lub jako magazyn energii, bo dzięki elektrolizie łatwo możemy wodę zamienić w wodór i w ten sposób magazynować nadwyżki wyprodukowanego w inny sposób prądu elektrycznego. Jednak ciągle mamy technologiczne problemy z wykorzystaniem wodoru jako paliwa, z jego transportem czy magazynowaniem. W filmie opowie się o wodorze – najprostszym i najbardziej energetycznym pierwiastku i współczesnych sposobach jego wytwarzania. O problemach z jego transportem, magazynowaniem i wykorzystaniem jako paliwa. Dziś ciągle najwięcej wodoru powstaje z gazu ziemnego więc ten wodór nie jest OZE. Pracuje się nad technologiami wytwarzania wodoru z biomasy, ale są to ciągle tyko próby – nieliczne przykłady poza Polską. Najwięcej czystego wodoru powstaje dzięki elektrolizie z nadwyżek produkcji prądu elektrycznego. Kosztuje to dużo energii, ale zysk bierze się z okresowego nadmiaru np. wiatru, który niewykorzystany byłby stratą. Wodór jest tu więc sposobem magazynowania energii. Ogniwa wodorowe są wciąż drogie, ale prace nad doskonaleniem tych technologii trwają. Przedstawione zostaną najważniejsze z istniejących rozwiązań.

ZAPRASZAMY TEŻ DO I EDYCJI CYKLU:

Film

`"Zdobycie

Film edukacyjny zrealizowany w 2022 roku dzięki dofiansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu

przez Fundację Niepodległości we współpracy z Fundacją Zakłady Kórnickie w ramach Programu Drzewo Franciszka

   

Polecane artykuły

Jadwiga Zamoyska – Skarby Generałowej

Jadwiga Zamoyska – Skarby Generałowej

Z okazji 100-nej rocznicy śmierci Jadwigi Zamoyskiej oraz z inspiracji Fundacji Zakłady Kórnickie, Sejm RP uhonorował ją tytułem Patronki Roku 2023. Z tej okazji powstał film dokumentalny „Jadwiga Zamoyska – Skarby Generałowej” opowiadający historię jej życia oraz wspominający Cepculki – uczennice Szkoły Domowej Pracy Kobiet, którą stworzyła Zamoyska

czytaj dalej
Dzieci morza i wiatru

Dzieci morza i wiatru

Film dokumentalny opowiadający o najlepszych stadninach i ludziach hodujących konie kiedyś i współcześnie oraz o tym, jak pracować ze zwierzęciem, aby rozumiał jeźdźca i był jego przyjacielem.

czytaj dalej
Biała Dama z Kórnika

Biała Dama z Kórnika

Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka – wybitna przedstawicielka rodu Działyńskich, władającego Zamkiem w Kórniku, która w czasach ogólnego upadku gospodarczego Polski doprowadziła majątek kórnicki do rozkwitu.

czytaj dalej
Wybuch Powstania Wielkopolskiego – 27 grudnia 1918 roku – wspomnienie

Wybuch Powstania Wielkopolskiego – 27 grudnia 1918 roku – wspomnienie

Listopad i grudzień 1918 roku w Poznaniu i w Wielkopolsce to czas szczególny. Z jednej strony – to czas oczekiwania na decyzje polityczne, które miały zapaść na odległych salonach międzynarodowych. Z drugiej – czas gorączkowych przygotowań do odzyskania wolności we własny sposób. Nikt nie spodziewał się, że właśnie 27 grudnia 1918 roku sprawy przybiorą taki obrót.

czytaj dalej
Tytus hr Działyński

Tytus hr Działyński

Film prezentujący biografię jednego z najszlachetniejszych arystokratów Wielkopolski. Stworzył on specyficzny skarbiec kultury, który przetrwał i służy nam do dziś.

czytaj dalej
Trudne początki – aktywność gospodarcza W.Zamoyskiego

Trudne początki – aktywność gospodarcza W.Zamoyskiego

Po kupnie Zakopanego, po ogromnym, finansowym wysiłku, zadłużeniu majątku kórnickiego – przyszło działać Władysławowi Zamoyskiemu na nowym, nieznanym terenie. W artykule poruszono kwestię, dlaczego hrabia Zamoyski nie skorzystał z możliwości, jakie stworzył fakt, że Zakopane rozwijało się w owych czasach jako popularny ośrodek turystyczny i spa.

czytaj dalej
Dobrawa – Matka Chrzestna Polski

Dobrawa – Matka Chrzestna Polski

Każdy z nas ma metrykę chrztu, gdzie w odpowiednich rubrykach stoi data, imię, imiona rodziców i rodziców chrzestnych. Podobną metrykę można by próbować wypełnić także dla całego kraju. W rubryce „imię” nie wpisalibyśmy jeszcze: Polska – bo nazwa taka nie była w X w. używana i najpewniej wcale nie istniała. Nie ma za to właściwie wątpliwości, kto stanąłby w charakterze matki chrzestnej – to książęca małżonka, czeska księżniczka Dobrawa. Nazywanie jej matką polskiego chrześcijaństwa nie jest zresztą niczym nowym.

czytaj dalej
Refleksje w 1050 rocznicę Chrztu Polski

Refleksje w 1050 rocznicę Chrztu Polski

Księżna Dobrawa – Matka Chrzestna Polski – to jedna z pierwszych rzeczywistych postaci naszej historii. Dzięki Niej odmienił się nie tylko świat naszych praojców … ale i nasz świat. Dobrawa jako “matka chrzestna” – to dla nas też idea …

czytaj dalej
0
0
0
0