Czysta energia – Biomasa – jako źródło energii, która odnawia się co roku

Cykl - czysta energia - edycja 2, Wideo

Czysta energia – Biomasa – jako źródło energii, która odnawia się co roku

film popularno-naukowy

Ropa, węgiel, gaz ziemny to biomasa ale powstała przed milionami lat i uległa przetworzeniu pod powierzchnią ziemi. Korzystanie z tych paliw na negatywny wpływ na klimat ziemi. Biomasa więc jako OZE, to powstała w cyklu rocznym substancja organiczna, produkowana z energii słonecznej, dwutlenku węgla (z atmosfery) i wody w procesie fotosyntezy. Biomasa może być pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, ale może też powstawać w wyniku tzw. metabolizmu społecznego. Taką biomasę można spalać wprost i otrzymać energię cieplną. W trakcie spalania powstaje jednak dużo spalin co też ma wpływ na klimat. Wykorzystując więc naturalne procesy fermentacji czy pirolizy, wytwarzany jest z biomasy biogaz, który nie emituje pyłów, łatwiej jest z niego usunąć inne nieczystości i CO2 wykorzystując jako paliwo czysty bio-metan. Nie unikamy jednak emisji dwutlenku węgla, choć pochodzi on z węgla wyprodukowanego przez rośliny w bilansującym się cyklu rocznym. Chcemy jednak z biomasy otrzymać paliwo czyste – bio-wodór.

ZAPRASZAMY TEŻ DO I EDYCJI CYKLU:

Film

`"Zdobycie

Film edukacyjny zrealizowany w 2022 roku dzięki dofiansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu

przez Fundację Niepodległości we współpracy z Fundacją Zakłady Kórnickie w ramach Programu Drzewo Franciszka

   

Polecane artykuły

Jadwiga Zamoyska – Skarby Generałowej

Jadwiga Zamoyska – Skarby Generałowej

Z okazji 100-nej rocznicy śmierci Jadwigi Zamoyskiej oraz z inspiracji Fundacji Zakłady Kórnickie, Sejm RP uhonorował ją tytułem Patronki Roku 2023. Z tej okazji powstał film dokumentalny „Jadwiga Zamoyska – Skarby Generałowej” opowiadający historię jej życia oraz wspominający Cepculki – uczennice Szkoły Domowej Pracy Kobiet, którą stworzyła Zamoyska

czytaj dalej
Dzieci morza i wiatru

Dzieci morza i wiatru

Film dokumentalny opowiadający o najlepszych stadninach i ludziach hodujących konie kiedyś i współcześnie oraz o tym, jak pracować ze zwierzęciem, aby rozumiał jeźdźca i był jego przyjacielem.

czytaj dalej
Biała Dama z Kórnika

Biała Dama z Kórnika

Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka – wybitna przedstawicielka rodu Działyńskich, władającego Zamkiem w Kórniku, która w czasach ogólnego upadku gospodarczego Polski doprowadziła majątek kórnicki do rozkwitu.

czytaj dalej
Wybuch Powstania Wielkopolskiego – 27 grudnia 1918 roku – wspomnienie

Wybuch Powstania Wielkopolskiego – 27 grudnia 1918 roku – wspomnienie

Listopad i grudzień 1918 roku w Poznaniu i w Wielkopolsce to czas szczególny. Z jednej strony – to czas oczekiwania na decyzje polityczne, które miały zapaść na odległych salonach międzynarodowych. Z drugiej – czas gorączkowych przygotowań do odzyskania wolności we własny sposób. Nikt nie spodziewał się, że właśnie 27 grudnia 1918 roku sprawy przybiorą taki obrót.

czytaj dalej
Tytus hr Działyński

Tytus hr Działyński

Film prezentujący biografię jednego z najszlachetniejszych arystokratów Wielkopolski. Stworzył on specyficzny skarbiec kultury, który przetrwał i służy nam do dziś.

czytaj dalej
Trudne początki – aktywność gospodarcza W.Zamoyskiego

Trudne początki – aktywność gospodarcza W.Zamoyskiego

Po kupnie Zakopanego, po ogromnym, finansowym wysiłku, zadłużeniu majątku kórnickiego – przyszło działać Władysławowi Zamoyskiemu na nowym, nieznanym terenie. W artykule poruszono kwestię, dlaczego hrabia Zamoyski nie skorzystał z możliwości, jakie stworzył fakt, że Zakopane rozwijało się w owych czasach jako popularny ośrodek turystyczny i spa.

czytaj dalej
Dobrawa – Matka Chrzestna Polski

Dobrawa – Matka Chrzestna Polski

Każdy z nas ma metrykę chrztu, gdzie w odpowiednich rubrykach stoi data, imię, imiona rodziców i rodziców chrzestnych. Podobną metrykę można by próbować wypełnić także dla całego kraju. W rubryce „imię” nie wpisalibyśmy jeszcze: Polska – bo nazwa taka nie była w X w. używana i najpewniej wcale nie istniała. Nie ma za to właściwie wątpliwości, kto stanąłby w charakterze matki chrzestnej – to książęca małżonka, czeska księżniczka Dobrawa. Nazywanie jej matką polskiego chrześcijaństwa nie jest zresztą niczym nowym.

czytaj dalej
Refleksje w 1050 rocznicę Chrztu Polski

Refleksje w 1050 rocznicę Chrztu Polski

Księżna Dobrawa – Matka Chrzestna Polski – to jedna z pierwszych rzeczywistych postaci naszej historii. Dzięki Niej odmienił się nie tylko świat naszych praojców … ale i nasz świat. Dobrawa jako “matka chrzestna” – to dla nas też idea …

czytaj dalej
0
0
0
0