Czysta energia – Wiatr

Cykl - czysta energia, Czytelnia, Galerie, Wideo

Bohaterem tego filmu jest wiatr. Wiatr — czyli „…ruch powietrza o przeważającej składowej poziomej…”

Wiatr, który nas otula, popycha, chłodzi, targa włosy i głaszcze po głowie. Który niekiedy powala drzewa, porywa dachy domów …
Wiatr być musi w odpowiedniej sile oraz ilości … i wtedy stawiamy wiatraki, by produkowały dla nas prąd elektryczny.

Wiatr, jako źródło energii wykorzystywany był przez człowieka … od zawsze. Suszył włosy po kąpieli, oddzielał plewy od ziarna, suszył zmoczone płótna, popychał żaglowce, mełł mąkę napędzając ramiona dawnych wiatraków. Dziś porusza śmigłami nowoczesnych wiatraków, które — każdy z osobna — są skomplikowanymi wytwórniami prądu elektrycznego. Jest obecny wszędzie. Wywołany jest przez różnicę ciśnień oraz różnice w ukształtowaniu powierzchni. Jest zmienny i różny, zależnie od miejsca, w którym wieje. Rodzajów wiatraków jest więc również wiele, by dało się w praktyce, wykorzystać każdy rodzaj podmuchów. Są wiatraki o pionowej osi obrotu, są małe wiatraczki uliczne produkujące prąd z pędu powietrza, który powstaje dzięki przejeżdżającym pojazdom. Wiatraki być może niedługo będą wszędzie …

Parki wiatrowe powstają wszędzie tam, gdzie wiatr wieje odpowiednio — czyli stale i w sam raz. Czym wyżej, tym jest on silniejszy i bardziej ustabilizowany. Jednak odpowiednio wysoko trudno buduje się wielkie turbiny. Każda z nich zaś, to samodzielnie działająca elektrownia. Mają własną stację meteorologiczną, która steruje ustawieniem płatów śmigła, sprzęgłami, hamulcami, przekładniami, które z kolei napędzają i stabilizują pracę generatora. Czym wszystko działa stabilniej, tym jest lepiej, tym więcej energii wytwarzają do wykorzystania przez człowieka.

Powinniśmy jednak wiedzieć, że wiatr powstaje głównie dzięki słońcu, dzięki obrotowemu ruchowi ziemi i lokalnym różnicom temperatury powietrza, na którą my ludzie, okazuje się, mamy coraz większy wpływ, niestety nie do końca jest to wpływ korzystny.

Powiązane treści:

Film

Galeria

Polecane artykuły

Różnorodność biologiczna – Cykl – Edycja III

Różnorodność biologiczna – Cykl – Edycja III

Różnorodność i zmienność są elementarną przyczyną czegokolwiek na ziemi. Nieprzerwany ruch, ciągłe łączenie się i rozpadanie jest naturą wszystkiego. I choć wydaje nam się, że wielka cześć tego co obserwujemy jest jakby niezmienna, to jednak jest inaczej

czytaj dalej
Czysta energia – edycja II (2022)

Czysta energia – edycja II (2022)

W cyklu filmów popularno-naukowych pod wspólnym tytułem “Czysta energia” naukowcy opowiadają o słońcu, ziemi, wodzie, biomasie i wodorze jako o naturalnych źródłach energii niezwiązanej z emisją zanieczyszczeń ani spalaniem paliw kopalnych, co sprawia, że jest bardziej przyjazna dla środowiska.

czytaj dalej
Biała energia w Rosko

Biała energia w Rosko

Biała energia – to energia odnawialna, pozyskiwana z energii wody. Ma przede wszystkim olbrzymie znaczenie w kontekście ekologicznym, gdyż ogranicza emisję zanieczyszczeń do środowiska.

czytaj dalej
Fizyka procesu widzenia – prof. Ryszard Naskręcki

Fizyka procesu widzenia – prof. Ryszard Naskręcki

Przekazywanie informacji wzrokowej jest procesem niezwykle złożonym i pomimo postępu nauki nadal trudnym do fizycznego modelowania. System wzrokowy jest bowiem wieloparametrowym układem detekcyjnym, pozwalającym na odbiór informacji docierającej do oka za pomocą fal elektromagnetycznych

czytaj dalej
Park Zamku Kórnickiego – najważniejsze polskie Arboretum

Park Zamku Kórnickiego – najważniejsze polskie Arboretum

Cztery pory roku w Arboretum Kórnickim — specjalnym miejscu Instytutu Dendrologii — jakby muzeum, bo od niego rozpoczęły się dzieje naukowego podejścia do drzew i krzewów, przynajmniej w Wielkopolsce. Ciągle też, mimo iż, drzewa bada się dziś głównie poprzez mikroskopy lub analizy ich genotypów, Arboretum jest terenem badawczym i edukacyjnym, lubianym przez wszystkich odwiedzających.

czytaj dalej
Dobre widzenie

Dobre widzenie

O tym, jak ważny jest komfort widzenia, jak rozwija się nasz wzrok, kiedy należy zbadać o wzrok dziecka, kiedy dorośli powinni wykonywać badania, czy nasz wzrok ma wpływ na naszą pracę, hobby, jazdę samochodem, cóż to jest persbiopia i czy należy się jej bać?

czytaj dalej
Drzewo z bliska

Drzewo z bliska

Drzewa to jedne z najwspanialszych roślin na Ziemi. Są to rośliny wieloletnie i między innymi dzięki temu do nich zaliczają się te najstarsze i największe – jak sekwoje czy daglezje w Kalifornii sięgające 100 metrów wysokości, czy nawet jodły i świerki w Polsce, mające po 50 i 60 metrów.

czytaj dalej
Nadpłynność helu – prof. Wojciech Kempiński

Nadpłynność helu – prof. Wojciech Kempiński

Nadpłynność, czasami nazywana nadciekłością, jest zjawiskiem z obszaru fizyki kwantowej, a więc z obszaru, w którym intuicja nie zawsze podpowiada poprawne rozwiązania. Zjawisko to zostało odkryte u początków fizyki kwantowej więc pierwsze próby jego wyjaśnienia z konieczności oparte były o podstawy fizyki klasycznej. Pierwsze badania helu ciekłego możliwe były oczywiście po jego skropleniu, a to zawdzięczamy Heike Kamerligh-Onnesowi – rok 1908. Za datę powstania fizyki kwantowej uznaje się natomiast dzień 14 grudnia 1900 roku, gdy na posiedzeniu Niemieckiego Towarzystwa Fizycznego w Berlinie Max Planck przedstawił wyprowadzenie prawa promieniowania ciała doskonale czarnego.

czytaj dalej
0
0
1
0