Dobre widzenie – kierowcy, wiedza i kompetencje

Cykl - dobre widzenie, Wideo

Bohaterem filmu jest kierowca, ponieważ współcześnie prawo jazdy posiada zdecydowana większość społeczeństwa, a w aspekcie bezpieczeństwa na drodze – dobre widzenie – ma kolosalne znaczenie.  

Często nierozpoznane wady refrakcji – krótkowzroczność, dalekowzroczność, bądź astygmatyzm w zasadniczy sposób utrudniają prowadzenie pojazdu. Powodują dodatkowe zmęczenie i mają przemożny wpływ na jakość i komfort jazdy.

 

 

 

 

W filmie zwracamy również uwagę na to, jak ważne jest kształcenia specjalistów. Zawód optometrysty jest stosunkowo młodym zawodem, ale istotnym w kontekście precyzyjnego mierzenia czy badania narządu wzroku i wykrywania wad refrakcji. Optometrysta w wielu krajach, to zawód pierwszego kontaktu w sprawach dobrego widzenia. W Polsce coraz więcej uczelni kształci takich specjalistów. Optycy również uczestniczą specjalistycznych szkoleniach.

Najważniejsze jest jednak to, byśmy wszyscy, każdy indywidualnie chcieli poprawiać swój komfort widzenia i byśmy szukali osób, które potrafią to robić.

Film

Film zrealizowany na zlecenie
KRAJOWEJ RZEMIEŚLNICZEJ IZBY OPTYCZNEJ

Polecane artykuły

Śnieżycowy Jar

Śnieżycowy Jar – rezerwat przyrody założony w 1975 roku dla ochrony jednego z nielicznych w Wielkopolsce (i w ogóle na niżu polskim) stanowiska śnieżycy wiosennej (Leucoium vernum).

czytaj dalej

Dobre widzenie

O tym jak ważny jest komfort widzenia, jak rozwija się nasz wzrok, kiedy należy zbadać wzrok dziecka, kiedy dorośli powinni wykonywać badania, czy nasz wzrok ma wpływ na naszą pracę, hobby, jazdę samochodem, cóż to jest persbiopia i czy należy się jej bać i trochę...

czytaj dalej

Nadpłynność helu – prof. Wojciech Kempiński

Nadpłynność, czasami nazywana nadciekłością, jest zjawiskiem z obszaru fizyki kwantowej, a więc z obszaru, w którym intuicja nie zawsze podpowiada poprawne rozwiązania. Zjawisko to zostało odkryte u początków fizyki kwantowej więc pierwsze próby jego wyjaśnienia z konieczności oparte były o podstawy fizyki klasycznej. Pierwsze badania helu ciekłego możliwe były oczywiście po jego skropleniu, a to zawdzięczamy Heike Kamerligh-Onnesowi – rok 1908. Za datę powstania fizyki kwantowej uznaje się natomiast dzień 14 grudnia 1900 roku, gdy na posiedzeniu Niemieckiego Towarzystwa Fizycznego w Berlinie Max Planck przedstawił wyprowadzenie prawa promieniowania ciała doskonale czarnego.

czytaj dalej

Eksperymenty z ciekłym azotem i ciekłym helem

Doświadczenia z tlenem lub azotem w stanie ciekłym są zawsze ekscytujące. Mamy do czynienia przecież z czymś bardzo specyficznym. W eksperymentach z ciekłym helem zaś zaczynają się dziać zdarzenia — zwyczajnie niemożliwe. Ciekły hel otwiera dla nas świat fizyki kwantowej.

czytaj dalej

Różnorodność biologiczna

Jednym z organizmów żywych, który jest ważną częścią różnorodności biologicznej Ziemi, jest drzewo. Na nim, przede wszystkim skupiliśmy, się realizując cykl dotyczący bioróżnorodności.

czytaj dalej

Czysta energia

Z pojęciem energii związany jest współcześnie zespół zagadnień dotyczących jej źródeł, produkcji, przesyłu, handlu i wykorzystania w wielu przestrzeniach ludzkiej codzienności. Połączone są z nią zagadnienia technologii jej wytwarzania, transportu i racjonalnego...

czytaj dalej