Dobre widzenie – Komfort widzenia

Cykl - dobre widzenie, Wideo

W filmie w sposób nieskomplikowany wyjaśniamy proces widzenia. Film ma uzmysłowić, jak ważne jest dobre widzenie w życiu każdego z nas, oraz że widzenie powstaje w mózgu, nie w oku. Oko jest tylko narządem detekcji, reszta to działanie mózgu, który tworzy obrazy, czyli widzenie. W filmie podkreślamy, że ludzie ( i to często ) przyzwyczajają się do swoich wad wzroku. W zasadniczy sposób wpływa to, na ich codzienne funkcjonowanie. Omawiamy też, jakie kompetencje spoczywają na trzech zawodach związanych z procesem widzenia i narządem wzroku – czyli czym zajmują się: optyk, optometrysta i okulista. Pokazujemy, na czym polega modelowy pomiar wad refrakcji. Ze specjalistami staramy sie zdefiniować, czym jest „dobre widzenie” jako punkt wyjścia do badań widzenia. Dobre widzenie, jest dla każdego normą indywidualną, a żeby ją utrzymać, musimy czasem skorygować jakość wzroku soczewkami optycznymi.

Widzenie to takie specyficzne „coś”, które możemy ocenić tylko w kategoriach komfortu, bądź jego braku. Przeżywamy takie stany tylko w specjalnych warunkach, odpowiednio nastawiając się na ujęcie refleksyjne swojego widzenia. Możemy, będąc w takiej sytuacji, przeżywać z satysfakcją widzenie – wtedy mówimy o komforcie – albo zwrócić uwagę na jakieś niedogodności z widzeniem związane.

Komfort zwyczajnie zaś, na co dzień, jest wtedy, kiedy widzenie odbywa się poza naszą świadomością. Nie musimy się nim zajmować – jest i już. Myślenie o widzeniu nie zakłóca wtedy naszego poznawczego przeżywania świata wokół, przeżywania tego, co widzę.

Film

Film zrealizowany na zlecenie
KRAJOWEJ RZEMIEŚLNICZEJ IZBY OPTYCZNEJ

Polecane artykuły

Śnieżycowy Jar

Śnieżycowy Jar – rezerwat przyrody założony w 1975 roku dla ochrony jednego z nielicznych w Wielkopolsce (i w ogóle na niżu polskim) stanowiska śnieżycy wiosennej (Leucoium vernum).

czytaj dalej

Dobre widzenie

O tym jak ważny jest komfort widzenia, jak rozwija się nasz wzrok, kiedy należy zbadać wzrok dziecka, kiedy dorośli powinni wykonywać badania, czy nasz wzrok ma wpływ na naszą pracę, hobby, jazdę samochodem, cóż to jest persbiopia i czy należy się jej bać i trochę...

czytaj dalej

Nadpłynność helu – prof. Wojciech Kempiński

Nadpłynność, czasami nazywana nadciekłością, jest zjawiskiem z obszaru fizyki kwantowej, a więc z obszaru, w którym intuicja nie zawsze podpowiada poprawne rozwiązania. Zjawisko to zostało odkryte u początków fizyki kwantowej więc pierwsze próby jego wyjaśnienia z konieczności oparte były o podstawy fizyki klasycznej. Pierwsze badania helu ciekłego możliwe były oczywiście po jego skropleniu, a to zawdzięczamy Heike Kamerligh-Onnesowi – rok 1908. Za datę powstania fizyki kwantowej uznaje się natomiast dzień 14 grudnia 1900 roku, gdy na posiedzeniu Niemieckiego Towarzystwa Fizycznego w Berlinie Max Planck przedstawił wyprowadzenie prawa promieniowania ciała doskonale czarnego.

czytaj dalej

Eksperymenty z ciekłym azotem i ciekłym helem

Doświadczenia z tlenem lub azotem w stanie ciekłym są zawsze ekscytujące. Mamy do czynienia przecież z czymś bardzo specyficznym. W eksperymentach z ciekłym helem zaś zaczynają się dziać zdarzenia — zwyczajnie niemożliwe. Ciekły hel otwiera dla nas świat fizyki kwantowej.

czytaj dalej

Różnorodność biologiczna

Jednym z organizmów żywych, który jest ważną częścią różnorodności biologicznej Ziemi, jest drzewo. Na nim, przede wszystkim skupiliśmy, się realizując cykl dotyczący bioróżnorodności.

czytaj dalej

Czysta energia

Z pojęciem energii związany jest współcześnie zespół zagadnień dotyczących jej źródeł, produkcji, przesyłu, handlu i wykorzystania w wielu przestrzeniach ludzkiej codzienności. Połączone są z nią zagadnienia technologii jej wytwarzania, transportu i racjonalnego...

czytaj dalej